Vážení zákazníci,

ve dnech 11.7. – 28.7.2024 neprobíhá vyřizování objednávek z našeho e-shopu.
Objednávky učiněné v tomto období budeme vyřizovat od 29.7.2024, počítejte tedy prosím s prodlouženou dobou dodání.

Děkujeme za pochopení
KDS Sedlčany
Beru na vědomí...
KVALITA, DŮVĚRA, SPOLEHLIVOST...
doprava zdarma
70 let
magnetické stojany
Souprava kuchyňských nožů
kings row
fb

Rady do kuchyně


 

Základní péče o kuchyňské nože

 

Před prvním použitím nože umyjte v teplé vodě s přísadou neagresivního mycího prostředku (jar, pur apod.) Opláchněte je a jemnou utěrkou otřete do sucha.

Nepoužívejte agresivní  mycí  prostředky, které mohou poškodit ostří a také leštěný i jemně broušený povrch nožů. Ani nerezové nože nelze bez výhrad doporučit pro mytí v automatických myčkách na nádobí. Podmínkou je používání přísad, které doporučuje výrobce myčky a jejich správné dávkování. Přesto mohou být výrobky myčkou poškozeny, zejména pokud by byly v myčce ponechány oschnout, nebo vystaveny kondenzaci vodních par. Doporučujeme výrobky po umytí ihned vyjmout a otřít do sucha jemnou utěrkou. Na nožích nenechávejte zaschnout potravinové kyseliny (hořčice, marinády, ovoce, kompoty atd.). Při delším nebo intenzivním působení těchto kyselin bude napadeno ostří a mohou na nožích vzniknout neodstranitelné skvrny. Kyselé zbytky proto ihned po použití  z nožů opláchněte a povrch osušte jemnou utěrkou. Nože, které jsou určeny ke krájení potravin, používejte podle jejich určení a nepoužívejte je k jiným účelům.

Jak vybrat hodný kuchyňský nůž se dozvíte v tomto článku.

 

 

Údržba kuchyňských nožů

 

Kuchyňské nože, bez ohledu na tvar a velikost, se po delším používání různě opotřebují. Forma opotřebování je ovlivněna pracemi, ke kterým byl nůž používán. Opotřebování se projeví především otupením ostří. Nejzákladnější údržbou je samozřejmě broušení, které vyžaduje obratnost, nechceme-li nůž ještě více ztupit.

 

Broušení na brousku:

Metoda nejstarší, ale nejjemnější. Úhel broušení ostří musí být dokonale pravidelný a symetrický po celé délce čepele. Snadno se to říká, ale obtížně provádí. Brousek musí být podle materiálu zvlhčen vodou. Vlastní obtažení se provádí pohyby po celé délce ostří a proti ostří, z obou stran. Čepel se klade na plochu obtahovacího kamene v úhlu 15 - 18 stupňů.

 

Broušení ocílkou:

Rychlá, praktická a účinná metoda, vhodná pro oživení ostří kuchyňských i řeznických nožů.

Nůž při broušení táhneme pod úhlem 15 stupňů, po celé délce ocílky, proti ostří.

Střídavě z jedné a druhé strany. Tento úkon několikrát zopakujeme, dokud nůž nedosáhne požadované ostrosti.


Pokud pochybujete o své schopnosti nůž správně nabrousit, svěřte ho raději k nabroušení profesionálům. Chybným broušením lze ostří ztupit i poškodit.

 

 

broušení na ocílce